Tepelná čerpadla

TEPELNÉ ČERPADLO V RODINNÉM DOMĚ

Chtěli byste ušetřit na provozu Vašeho domu? Pořiďte si tepelné čerpadlo. Peníze, které za něj zaplatíte, se Vám poměrně rychle vrátí na dosažených úsporách.

Tepelné čerpadlo Vám umožní jednoduše a levně využívat i další technologie ve Vašem rodinném domě. K tepelnému čerpadlu můžete snadno doplnit například řízené větrání, které bude stát výrazně méně než běžné samostatné instalované větrací systémy.

JAK FUNGUJE TEPELNÉ ČERPADLO

Pracuje na stejném principu jako lednice ve Vaší kuchyni. Stejná technika, ale obrácené využití. Chladnička odebírá teplo z vnitřního prostoru ledničky. To předává pomocí lamel na zadní straně do místnosti.

Tepelné čerpadlo odebírá teplo z chladného prostředí. Následně ho stlačuje na teplotní úroveň, která plně dostačuje pro vytápění Vašeho rodinného domu. Díky vyspělé technologii tepelných čerpadel funguje tento princip jak v letních, tak v zimních měsících.

V našich klimatických podmínkách se nejčastěji používá tepelné čerpadlo vzduch - voda. Pro české klima je asi tou nejlepší variantou jak výkonem, tak i cenou. Samozřejmě zajistíme i dotace na toto ekonomické vytápění. Do našich rodinných domů dodáváme pouze kvalitní zařízení, proto jsme zvolili špičková švédská čerpadla NIBE.

TECHNOLOGIE TEPELNÉHO ČERPADLA

Hlavními součástmi tepelného čerpadla jsou kompresor, expanzní ventil a dva tepelné výměníky (výparník a kondenzátor). Ventilátor vhání venkovní vzduch do tepelného čerpadla, kde se dostává do styku s výparníkem. Ten je zapojen do uzavřené soustavy obsahující chladivo, které se vypařuje při velmi nízkých teplotách.

Když se venkovní vzduch dostane do styku s výparníkem, z chladiva se stane plyn. Potom se plyn stlačí v kompresoru a získá natolik vysokou teplotu, aby mohla být v kondenzátoru předána topnému systému domu. Zároveň se chladivo vrátí do kapalného stavu a je připraveno k dalšímu přechodu do plynného skupenství a k získání nového tepla.

Průměrný celoroční příkon a výkon tohoto zařízení udává topný faktor 3. Pokud klasická novostavba rodinného domu spotřebuje cca 15,000 kWh na vytápění a ohřev vody, po instalaci tohoto čerpadla spotřebujete průměrně 5,000 kWh. Přesné úspory záleží na klimatu v místě domu a na typu topného systému. Investovat do tepelného čerpadla se Vám jednoznačně vyplatí.

1